מאמרים מקצועיים

image

צרבת

צרבת הינה תחושת בעירה בחלק העליון של החזה או הבטן. התופעה מתרחשת כאשר חומצה חזקה, המשמשת את הקיבה בעיכול המזון, חוזרת למעלה לתוך הוושט וגורמת לצריבה של הושת. תופעה זו מכונה ריפלוקס. צרבת יכולה להיות מלווה גם בתופעות של טעם חומצי בפה, ריח רע מהפה, קושי בבליעה, בחילה, ושיעול. מתי לפנות לרופא כשיש צרבת, איך…

למאמר
image

שיעול

רוב מקרי השיעול הם תוצאה של התקררות או שפעת, והם חולפים מעצמם לאחר כ- 3 שבועות. נהוג להבחין בין שיעול עם ליחה, לבין שיעול יבש. קיימות תרופות המרככות את הליחה ומקלים על ההוצאה שלה, תרופות המייבשות את הליחה, ותרופות המדכאות את השיעול. כיצד יש לבחור את הטיפול, ומתי לפנות לרופא? מה גורם לשיעול ברוב המקרים…

למאמר
image

ריח רע מהפה

כ- 1 מכל 4 אנשים סובל מריח רע מהפה (halitosis). איך תדע אם יש לך ריח רע מהפה, מהן הסיבות לריח רע מהפה, וכיצד ניתן לטפל ולמנוע אותו?

למאמר
image

שלשול במבוגרים

שלשול מתבטא ביציאות תכופות רכות ומימיות, המלוות בדרך כלל בהתכווצויות בבטן ובכאב ראש. ברוב המקרים שלשול עובר מעצמו תוך 2-4 ימים. הגורם הוא בדרך כלל זיהום בחיידק או בווירוס, אולם שלשול יכול להיגרם גם ממצבים כמו תרופות, אלרגיה למזון, אלכוהול, או דלקת של התוספתן (אפנדציט). כיצד ניתן לטפל בשלשול? ומתי כדאי לפנות לרופא?

למאמר
image

בחילה והקאה

בחילה והקאה ברוב המקרים אינן מצביעות על בעיה חמורה. ברוב המקרים אין צורך בטיפול רפואי, והמחלה חולפת מעצמה. אחד הגורמים הנפוצים להקאה במבוגרים הוא זיהום במערכת העיכול, שנמשך בדרך כלל יום או יומיים. כיצד לטפל בבחילה והקאה (במבוגרים), ומתי לפנות לרופא במקרה של הקאה?

למאמר
image

חום

'חום' הוא מצב שבו טמפרטורת הגוף עולה מעל הטמפרטורה הרגילה שלו, דהיינו מעל 37.5 מעלות צלזיוס (הטווח התקין הוא 36.9-38.1 מעלות צלזיוס). ברוב במקרים חום מצביע על הימצאות של זיהום. ניתן להוריד את החום בעזרת תרופות המכילות את החומר Paracetamol, או Ibuprofen. במרבית המקרים החום נובע ממחלה שאינה מסוכנת, והוא חולף לאחר כ- 5 ימים.

למאמר
image

ארון התרופות הביתי שלי

לכולנו יש בבית ארון תרופות. ארון התרופות הביתי עוזר לנו לא אחת בטיפול מהיר ומיידי בבעיות. עם זאת, ישנם כמה כללים שחשוב לדעת לגבי אופן אחסון התרופות. איפה כדאי לאחסן אותן? אילו תרופות כדאי להחזיק בבית? על אילו תרופות רצוי לוותר? כמה זמן תקפה כל תרופה? והיכן לזרוק את התרופות שתוקפן פג?

למאמר
image

הטיפול בעור בחורף

עונת החורף מורגשת אצלנו, בין היתר, גם על פני העור. האוויר בחורף יבש יותר, והוא גורם לעור לאבד את הלחות שלו. החדרים הממוזגים והמחוממים מחמירים את היובש בעור. כיצד ניתן להימנע מהיובש, וכיצד ניתן לטפל בו?

למאמר
image

הצטננות ושפעת

הצטננות ושפעת הן שתי מחלות שונות. המשותף להן הוא ששתיהן פוגעות בדרכי הנשימה, ונפוצות מאוד, בעיקר בתקופת החורף. אולם, הן נגרמות על ידי וירוסים שונים. חשוב לציין, שבעוד שברוב המקרים הצטננות היא מחלה יחסית קלה, מחלת השפעת קשה יותר, ועלולה לגרום לסיבוכים. לא קיים חיסון נגד הצטננות, אולם קיים חיסון נגד שפעת. חיסון נגד שפעת…

למאמר
image

רגישות לחלב

רגישות לחלב מכונה בעגה במקצועית 'אי סבילות ללקטוז' (Lactose intolerance). זו בעיה נפוצה של מערכת העיכול, שבה הגוף אינו מסוגל לעכל חומר בשם לקטוז. לקטוז הוא סוג של סוכר הנמצא בעיקר בחלב ומוצריו. תסמינים של אי סבילות ללקטוז מתפתחים בדרך כלל מספר שעות לאחר צריכת מזון או משקה המכילים לקטוז. הם עשויים לכלול: נפיחות בבטן,…

למאמר
image

תכשירי הגנה משמש

כולנו מודעים לחשיבות השימוש בתכשירי הגנה משמש (מסנני קרינה) על מנת להקטין את הסיכון לכוויות שמש, סרטן עור והזדקנות של העור. כיצד הם פועלים? כיצד נבחר את התכשיר המתאים ביותר עבורנו? כיצד משתמשים בתכשירים באופן היעיל ביותר, ואילו עוד כללים כדאי לחזור ולשנן בנושא ההגנה משמש?

למאמר
image

המלצות למטייל בחופשת הקיץ – מוצרים שמומלץ לקחת לחופשה

אף פעם לא נעים לחלות, וודאי שלא במהלך נסיעה לחו"ל. כמובן שלא נוכל לקחת איתנו תרופות שיתאימו לכל המצבים, אבל כדאי שיהיו איתנו כמה תרופות בסיס, כדי לעזור לנו להקלה על סימפטומים שכיחים.

למאמר
image

פצעי בגרות (אקנה)

פצעי בגרות הן אחת התופעות המטרידות והמתסכלות ביותר של גיל ההתבגרות. כמו השינויים הגופניים האחרים הקורים בזמן ההתבגרות המינית, הם בדרך כלל עוברים מעצמם עם הזמן. ברוב המקרים הם משתפרים ללא טיפול, אולם בחלק מהמקרים התהליך יכול להימשך זמן רב, ועלול לגרום לצלקות קבועות. האם ניתן למנוע, וכיצד ניתן לטפל בהם?

למאמר
image

כאבי גב

כאב גב נפוץ מאוד. ברוב המקרים הגורם לכאב אינו רציני, והכאב חולף מעצמו תוך מספר שבועות עד חודשים. בדרך כלל הכאב הוא בגב התחתון (לומבגו), אולם הוא יכול להיות בכל מקום לאורך עמוד השדרה - מן הצוואר עד הירכיים. מהן הסיבות לכאב גב? כיצד ניתן להקל על כאב גב, מתי לפנות לרופא במקרה של כאב…

למאמר
image

כוויות שמש

כווית שמש היא נזק לעור הנגרם על ידי קרני האולטרה-סגול (Ultraviolet – UV) של השמש. חשיפה מוגזמת לקרני אולטרה-סגול גורמת לעור לחימום יתר והופכת אותו לאדום וכואב. מאוחר יותר העור עלול להתקלף או להתכסות בבועות. בטווח הרחוק, קרני האולטרא-סגול של השמש גורמות להאצה של תהליך ההזדקנות של העור ומגבירות את הסיכון לסרטן העור. איך ניתן…

למאמר
image

כיני ראש

כיני ראש מועברות במגע קרוב של שיער לשיער. הן הולכות משערה לשערה. הן לא קופצות, עפות או שוחות. מגע ראש בראש הוא הדרך השכיחה ביותר להעברת כינים. הדבקה בכיני ראש היא לא תוצאה של שיער מלוכלך או חוסר ניקיון. ניתן למצוא כיני ראש על פני כל סוגי השיער, בכל אורך, ובכל מצב. קשה להיפטר מכיני…

למאמר
image

מכשיר אדים

מכשיר אדים מעלה את הלחות בחדר, ויכול להקל על קינוח במקרה של גודש באף, או על הכיוח, כאשר יש שיעול. חשוב להעלות את הלחות בחדר בעיקר בחורף, מפני שמכשירי החימום (מזגנים, רדיאטורים ומפזרי חום) מייבשים את האוויר. הלחות שהמכשירים מייצרים מסייעת גם ליובש בעיניים ובגרון. קיימים שני סוגים של מכשירי אדים: חמים וקרים. שניהם יעילים…

למאמר
image

תופעות גיל המעבר

גיל המעבר הוא השלב שבו נפסק המחזור החודשי אצל האישה, והיא לא יכולה יותר להרות באופן טבעי. ברוב המקרים ישנו תהליך של מספר חודשים עד שנים, שבו יש מחזור לא סדיר. לאחריו יש הפסקה מוחלטת שלו. ההפסקה המוחלטת מכונה מנופאוזה.

למאמר
image

פטריה בנרתיק

פטריה בנרתיק היא מצב נפוץ מאוד, היא נגרמת בדרך כלל מקבוצה של פטריות המכונות קנדידה. היא מתבטאת בדרך כלל בגירוד עז, הפרשות, כאב במגע מיני, וצריבה במתן שתן. כיצד ניתן למנוע וכיצד ניתן לטפל בפטריה בנרתיק, ומתי כדאי לפנות לרופא?

למאמר
image

פטריות

הפטריות הנפוצות ביותר הפוגעות באדם, הן הפטריות המופיעות בין אצבעות הרגליים, ופטרת המפשעות הידועה כשפשפת. הן מתבטאות בעיקר בגירוד עז ובעור יבש הגורם לסדקים בעור, ועלול לגרום לדמם ולכאב. כיצד ניתן למנוע שפשפת, כיצד ניתן למנוע פטריות ברגליים, ומהן אפשרויות הטיפול כאשר הן מופיעות?

למאמר
image

גזים

העברה של גזים במערכת העיכול היא תהליך נורמלי. אדם ממוצע משחרר גזים 5-15 פעמים ביום. בכל זאת, יש פעולות שניתן לעשות אם הגזים מרובים או שהריח יותר מידי חזק. רק בחלק קטן מהמקרים מדובר על בעיה רפואית.

למאמר